Murat Kaya

Salı, Mart 31, 2009

Reklamlara bakmayan birine de reklam ulaşır

Askerlik yaptığım 4-5 ay haricinde doğru dürüst gazete okumaktan zevk almadığım için gazete okumadım, televizyon haberlerini seyretmek hoş gelmediği (ve vaktini yiyip durduğu için) haberleri de seyretmedim, haber duymak benim için 'zevkli bir deneyim' olmadığı için oturup haber de dinlemedim.
'Haber' denilen şeyin, ne olduğunu ve neden insanların bunu üretmek için bu kadar yırtındığını da anlayamadım.

Benzeri bir 'üzerine düşmeme' eğilimini reklamlara karşı da gösteriyorum. Hem de yıllardır. O yüzden birilerinden duymadıkça veya televizyonda arada bir yapılmasında kendim için sakınca görmediğim 'maç seyretme' seanslarının arasında denk gelmedikçe reklamlarla karşılaşmıyordum. Fakat buna rağmen 'bilmem ne yılının en sevilen reklamları' diye bir dizi yapıldığında 'iyi de, ben reklamları seyretmediğim, okumadığım, bakmadığım halde bunların bir kısmını yine de biliyorum' da  dedim. Birileri bunun üzerine konuşmadıkça kimseler reklamı fark etmiyor (bence).
Peki buna rağmen ben şu dido reklamlarını ve ardından 'lütfen biri şu kampanyayı yayından kaldırsın' diye yalvaracak hale geldiğim flexi reklamlarını nasıl gördüm?
Cevabını henüz bulamadım.
Ama şu flexi reklamları için lütfen birisi bir şey yapsın. I'm a mac, I'm a pc çok tuttu abi, biz de şunu yapalım diye yapılmış bir salak reklam dizisi gibi algılıyorum ben onu ve flexi'yi gözümde onu canlandıran o salak karakterle eşit görmeye başlıyorum. Cidden. Nasıl bir casting'dir ki, o pervaza geri zekalı gibi yapışarak konuşan ve devamlı pişmiş kelle gibi sırıtan tipi kendisine 'marka görüntüsü' olarak seçebilir bir firma? Aklım almıyor.
Benzer durum kendi bilgisayarını bir 'köpek' yerine koyan marka için de geçerli! Bir kimse çıkıp da 'abi bizim ürün neden köpek olarak resmediliyor burada' diye sormadı mı? Köpek, sadık diye mi, köpek hızlı diye mi, minik bir köpek olduğu için sevimli diye mi?

Haa eğer 'ne kadar kötü reklam filmleri bunlar' diye senin hakkında cümleler sarf edilmesini 'başarı' olarak görüyorsan, o zaman başka, ama bu sefer de 'insanların aynı cümleleri kurmasını sağlamak için yapılacak daha enteresan şeyler var' diyeyim. 'Reklamın iyisi kötüsü olmaz' diyen kim ise, iyi bok yemiş! Peçete verin üstüne de, ağzının kenarında kalanları temizlesin bari.

3 Comments:

 • dido reklamlarını seviyorum ben aslında

  By Anonymous Vadi Efe, at 1:46 AM  

 • o markasını köpek yerine koyan firmanın kriz döneminde yok sattığını duyduğumda şok olmuştum..
  bence de birbirinden beter reklamlar...

  By Blogger Mine Yaman, at 4:33 PM  

 • Fiyat avantajından olabilir mi acaba? Hani yerli olduğu için?

  By Blogger Ned Dorsey, at 4:41 PM  

Yorum Gönder

<< Ana Sayfaya Dön