Murat Kaya

Çarşamba, Şubat 28, 2007

SMJ Yeni sayı

Çıktı.
Yazıları okumak için aşağıdaki resimlerin üzerine fare bindirebilirsiniz.
Tıklayınca, kaynağına götürüyor.

Pazartesi, Şubat 26, 2007

Dailymotion Stereo Video

Az önce çözdüm.

Mesela Fırat'ın blogunda kullandığı videoların üzerine bir defa tıklayınca beni Dailymotion linkine götürüyordu.

Fakat kendi blogumda kullandığım Dailymotion videolarında, videonun Dailymotion'daki linkine götürmesi için videonun üzerine peş peşe iki defa tıklamak gerekiyordu.

Bu nasıl oluyor acaba diye düşünüyordum bir süredir. Az önce çözdüm.

Kullandığım Dailymotion videolarını bloga koyarken, hemen videonun yanında duran "Blog this video" seçeneğini kullanıyordum. Oradan "manual" olarak kodu kopyalayıp yapıştırıyordum. Az önce, deneme blogumda gerçekleştirdiğim bir deney ile bunu çözüvermiş oldum. Tesadüf oldu.

Kullanmak istediğim videonun hemen altında bulunan "embeddable player" linkinden aldığım kod ile üzerine tıkladığım zaman beni Dailymotion'daki linke götürüyor. Yani videoyu içinde bulunduğu blogun içinde oynatmak için sadece "play" tuşuna tıklamak gerekiyor. Halbuki ben üzerine tıklayıp "pause" ve "play" durumlarına getirmeyi tercih ediyordum.

Aşağıdaki videoyu oynatabilmek için "play" tuşuna tıklamanız lazım mesela. Tüyleriniz diken diken olursa dermatoloğunuza başvurmanıza gerek yok.


Cuma, Şubat 16, 2007

Merhaba mı ?


John Malkovich @ The Daily Show


John Malkovich burada "i can't complain" dedikten sonra "merhaba" mı diyor yoksa ben mi yanlış anlıyorum? Sohbetin tamamını koymadım. Enteresan adam ikisi de. Biri John, öbürü Jon tabi. O yüzden "iki John da enteresan adam" cümlesini kurmadım.

Neyse, tekrar dinleyebilmek için o kısmı üç defa kopyalayıp videonun içine yerleştirdim. Hızlı bir "kesim" ile.

Çarşamba, Şubat 14, 2007

Daily Show'da Bill Gates ve Windows Vista


BillGates@TheDailyShow


Download = çalmak
Bill Gates = bilgisayar satarak zengin olmak

Bu iki algı yanlışı üzerine bir şeyler yapmak lazım sanki. Beynelmilel bir hadise çünkü.

Windows Vista @ The Daily Show


The Daily Show, 29 January 2007


Ben stereo sesli versiyonunu kesip, bloga yükleyene kadar bunu koyuyorum. 16 günlük bir gecikme var ama n'apalım.
Ha bir de programın tamamı yerine sadece Bill Gates'in sohbetini alacağım buraya.
Bill Gates'in daha önce hiç Daily Show'u seyretmediği programı "küt diye" terk edişinden mi belli oluyor acaba?

Cuma, Şubat 02, 2007

Collapsed Lung

Dünya kupalarının tadı ayrıdır ama bizim için Avrupa Şampiyonası'nın da tadı bir ayrıdır. 1996'daki Avrupa Şampiyonası ise bana farklı bir tad bırakmıştı. Turnuva için enerji kaynağı olan bir şarkı bestelenmişti: Eat my goal. Yanlış hatırlamıyorsam Coca-Cola reklamlarında kullanılıyordu. (O filmi bulamadım, ne YouTube'da var ne de Dailymotion'da).

O müziği her yıl mutlaka bir kere dinliyorum. Çok garip bir şekilde enerji aşılıyor bana. Girişinden çıkışına ve sözlerine kadar hâlâ "bugün" gibi geliyor bana. Konfetilerin havada uçuştuğu, ellerinde Coca-Cola şişeleri ile maç izleyen insanların üzerine adeta boca edilmiş bir "enerji topu" müziktir.

Ne enteresandır ki, o şarkıyı dünyaya armağan eden "Collapsed Lung" isimli grup başka bir varlık gösteremedi müzik arenasında. Bir şarkıydı geçti ama -mesela- bendeki yeri hâlâ apayrı o müziğin.
Şimdi sadece bir televizyon programında, ünlülerin birbirine penaltı attığı bölümün müziği olarak anılıyormuş.

Dünya Kupaları ve Avrupa Şampiyonaları için bestelenen müzikler nedense bana çok zorlama gelir. Bunlardan sadece Eat my goal benim için unutulmaz olarak yerini hep koruyacak, bir de hâlâ bazı maçlarda çalınmaya devam eden Euro 2000'nin müziği. Enfes. Enfes. Tek kelimeyle enfes. "Futbolun marşları" desem yeri. Eat my goal deyince aklıma daha fazla Coca-Cola reklamı geliyor ama olsun. Belki Coca-Cola'yı tercih etmemin sebeplerinden biri Collapsed Lung'dur. Kim bilir. Paha biçilemez buna.

Eat My Goal'u buraya koymak isterdim ama... Embed player şeklinde bulamadım. Neden yazdım bunları? Hiiç, geçen gün "acaba birileri tekrar ısıtıp koyar mı yeniden bu şarkıyı" diye düşündüm de bir ara.. Ondan.

Durgun post

Bu satırları yazarken kendimi bir Resmi Gazete ilanı gibi hissediyorum.
Mediacat WOMM konferansı postuna yorum yazan herkese teşekkür ederim.
Karar vermemiz çok güç oldu ama..
Sevgili Alper Akcan'a da hakemliği için teşekkür ederim.
"Good game."
"Good game."

Asil: Zeynep Altuntaş
Yedek: Burak Kargın
Yedeğin yedeği: Skoer
Yedeğin yedeğinin yedeği: Vatansız Kral
(5 Mart'a kadar takipte olacağım.)

Perşembe, Şubat 01, 2007

Windows Vista


Lancement de flavie flament for Windows


Haydi bakalım. Güzel bir "MAC OSX'ten ne kadar da çok etkilenmişsiniz yine" ile "hayır öyle değil" tartışması daha yolda gibi görünüyor. Tartışma güzeldir.

Bir önerim var. Kimse Donald Trump'ın suratını program için bile kaldıramadı televizyonda ama Steve Jobs ile Bill Gates'i bir eve kapatıp bir "Big Brother" programı yapsalar. Tüm dünya seyreder herhalde.