Murat Kaya

Cumartesi, Ağustos 15, 2009

canınız drama çekiyorsa; bu filmi bir seyredin

Cameron Diaz'ı hep 'eğlenceli kız' olarak algı dünyama yerleştirmişim. Charlie's Angels ile de biraz aksiyon eklemişim Cameron Diaz algıma. Daha önce herhangi bir dramada oynayıp oynamadığını bile bilmiyorum. Fakat My Sister's Keeper'da izlerken hiç yadırgamadım.

Bir annenin, bir çocuğunu kurtarmak için öteki çocuğunu feda edip edemeyeceği üzerine kurulmuş bir drama. Annenin hırsı, çocukların çaresizliği ama bir yandan da tüm olumsuzluklara rağmen kısmen mutlu hayatları. Hikayenin anlatıcısı feda edilen çocuk Anna. Baba rolünde Jason Patric, anne rolünde Cameron Diaz: Her saniyesinde bunun bir film olduğunu unutturan, izleyicisini hikayenin içine etkili (baya bir etkili, neredeyse gerçek) bir şekilde çekmeyi beceren bir drama.

Filmden çıkarken, kendi kendime 'on üzerinden bu filme bir not vermen gerekseydi, kaç verirdin?' diye sordum ve 'neredeyse 10' diye cevapladım.


poster1
Afişlerin önünde 'hangi filme girsek' diye düşünürseniz ve gözünüze bu afişteki mutlu insanlar ilişirse; mutluluğun değerini bir daha hatırlamak için bu filmi tercih edin derim.

Kız kardeşimin hikayesi adıyla gösterime girdi bile. Bir Nick Cassavetes filmi.

Salı, Ağustos 04, 2009

metrodan kaçış

Geçen hafta Cuma günü gösterime girdi bu film. Dar bir alana sıkışmış, güzelce sıkıştırılmış, heyecan dozu iyi ayarlanmış, beklentileri çok yükseltmemesine rağmen yine de kendini takip ettiren bir film. Kamera hareketleri ve müzikleri için bile izleyebilirsiniz. Denzel Washington, John Travolta, John Turturro ile güzel bir karışım olmuş.

Notlarım: Denzel Washington'ın kendisi veya menejeri (veya belki ikisi birlikte) Al Pacino gibi hikaye seçmeyi iyi beceriyor. John Travolta daha fazla film çekmeli. John Turturro için de aynısı geçerli. John Travolta'nın sesi, kötü adamı oynamasına rağmen bana hâlâ 'komik' geliyor. Yıllardır bu adamın ses tonunun çok 'eğlenceli' olduğunu düşünürüm. Bu filmde yine aynı hislere kapıldım.